Pogoda klimat i temperatura na Mazurach

Pogoda klimat i temperatura na Mazurach

W letnich miesiącach od czerwca do sierpnia jest na Mazurach wspaniale ciepło. Temperatura wody w jeziorach wzrasta czasem do 25°C.

Letnie burze zdarzające się dosyć często działają orzeźwiająco na tutejszy klimat. Długotrwałe opady deszczu w tym okresie w zasadzie nie bywają. Najbardziej stabilna pogoda bywa w jesieni, od początku września do października.

Mazury | Kraina Wielkich Jezior
Mazury | Kraina Wielkich Jezior (by Agnieszka Baranowska)

Piękna słoneczna pogoda, złote liście drzew i ciągle jeszcze ciepłe jeziora sprawiają, że wrzesień jest opisywany jako najpiękniejszy miesiąc na Mazurach. Pod koniec września mogą już występować nocne przymrozki, a od połowy października nadchodzi już zwykle mglista, chłodna i wilgotna pogoda. Zima trwająca 80-100 dni bywa często bardzo mroźna. Przeciętna temperatura najchłodniejszego miesiąca stycznia wynosi wprawdzie -2,5°C do -3,5°C, ale zdarzają się spadki temperatury do -20°C i niżej.

Pojezierze Mazurskie - to przepiękne, o kryształowej wodzie jeziora, rozległe i bogate w różnorodne gatunki zwierząt i roślin lasy, oraz niezwykłe krajobrazy. Dla mieszkańców Mazur ten region jest piękny o każdej porze roku – zarówno kwitnący majem, jak i przykryty grubą warstwą śniegu, ale turyści przybywają tu raczej w ciepłym półroczu: od kwietnia do października.

  • Kwiecień

W ciągu tego miesiąca dzień staje się dłuższy o dwie godziny. Średnia temperatura kwietnia jest znacznie wyższa niż poprzedniego miesiąca i waha się od +5°C do +7°C. Nocne przymrozki są bardzo częste, a i w ciągu dnia zdarza się jeszcze mróz rzędu -10°C. Zmienność kwietniowej pogody przeplatającej ciepłe, letnie dni z chłodnymi, zimowymi, stała się w Polsce przysłowiowa.

W kwietniu spada na Mazurach średnio 40 mm deszczu, a w pierwszej połowie miesiąca także śniegu. Pokrywa śnieżna znika zwykle do końca marca, ale podczas dłużej trwających okresów mrozu może się utrzymać do końca kwietnia.
Kiedy w kwietniu dzień staje się dłuższy i rośnie temperatura powietrza, z mazurskich jezior szybko znika lód. W jeziorach rozpoczyna się sezonowa cyrkulacja wody. Chłodna i cięższa górna warstwa wody opada, a z głębokości wznosi się cieplejsza i lżejsza woda. Po krótkim czasie w całym zbiorniku temperatura wyrównuje się i wynosi +4°C. Wierzchnia warstwa szybko się nagrzewa i następuje trwające do końca lata termiczne rozwarstwienie wody. W głębokich jeziorach dolna warstwa wody utrzymuje temperaturę +4°C przez całe lato.

  • Maj

Maj jest pierwszym miesiącem, kiedy można rozpocząć żeglowanie po mazurskich jeziorach bez większych problemów. Długość dnia wzrasta do ponad 16 godzin. Średnia temperatura powietrza wzrasta i sięga wartości od 11°C do 13°C. Nie znaczy to, że mazurska pogoda nie potrafi w maju spłatać figla; zdarzają się zarówno spadki temperatury do kilku zaledwie stopni, jak i 30-stopniowe upały.

Podobnie jak w kwietniu ilość dni z opadami deszczu sięga 13 dni, a ilość opadów dochodzi do 50-55 mm. Nie rzadko zdarzają się burze z wyładowaniami atmosferycznymi, czasem nawet z gradem. Burza jest zawsze zjawiskiem niebezpiecznym, zwłaszcza na jeziorze. Najlepiej jest podczas burzy przerwać żeglowanie i pozostać przy brzegu.

  • Czerwiec

Pierwszy miesiąc lata. Dzień ciągle jeszcze staje się dłuższy, aby 21. czerwca osiągnąć 16 godzin i 47 minut. Na jeziorach mazurskich sezon żeglarski w pełni. Średnia temperatura powietrza jest dosyć wysoka i sięga 15,8°C. Nie ma już nocnych przymrozków. Słońce pojawia częściej niż w maju, a opady deszczu można spotkać tylko przez 11 dni. Średnia suma opadów dla czerwca wynosi 60-70 mm. Woda w jeziorach ogrzewa się już do 16-18°C.

  • Lipiec

Najcieplejszy miesiąc roku, chociaż dnia zaczyna już powoli ubywać. Przeciętna temperatura wynosi 16-18°C, jednak czasem zdarzają się prawdziwe upały przekraczające 30°C. Opady pojawiają się w lipcu częściej niż w czerwcu, a ich suma dochodzi zwykle do 80-90 mm. Przeciętnie pada przez 13 dni, co nie oznacza, że przez cały ten czas nie widzimy słońca. Podczas słonecznej i upalnej pogody często przychodzą burze. Wieje intensywna bryza, którą żeglarze potrafią wykorzystać. Woda w jeziorach osiąga swoją maksymalną wartość ok. 20°C. Trudno porównywać taki wynik np. z Morzem Śródziemnym, ale wszak Mazury są nasze, polskie – i przez to najpiękniejsze.

  • Sierpień

Lato na Mazurach trwa krócej niż w innych regionach Polski i już pod koniec sierpnia można zaobserwować pewne oznaki jesieni. Dzień jest już o dwie godziny krótszy od najdłuższego w roku. Średnia temperatura powietrza nie przekracza zwykle 17°C. Nieco chłodniejszą pogodę rekompensuje większa niż w lipcu ilość dni słonecznych. Jest mniej deszczu – miesięczny opad wynosi 70-80 mm. Coraz częściej nad ranem tworzą się mgły nadając mazurskim krajobrazom dodatkowego uroku.

  • Wrzesień

Pierwszy miesiąc jesieni. Dni są coraz krótsze, z drzew spadają liście. Temperatura powietrza wynosi średnio tylko 11°C. W drugiej połowie miesiąca zdarzają się nocne przymrozki. Temperatura wody spadła do 17°C i dalej spada. We wrześniu jest mniej dni deszczowych (średnio 12), a suma opadów sięga 56-65 mm. Częściej za to wieją wiatry, których średnia prędkość osiąga 3,6 m/s.

  • Październik

Żagle znikają z mazurskich jezior. Zamiast łodzi pływają po wodach opadłe liście nadbrzeżnych drzew. Jest coraz więcej dni, kiedy temperatura powietrza spada w okolice 0°C. Średnia temperatura października wynosi 6-8°C. Jak to w naszym bardzo kapryśnym klimacie bywa, zdarzają się w październiku na Mazurach zarówno temperatury powyżej 20°C, jak i poniżej -10°C. Średnio spada 50-55 mm opadów – w pierwszej połowie miesiąca deszczu, a pod koniec deszczu ze śniegiem. Niczym niezwykłym jest w październiku widok śniegu. Na cieplejsze dni trzeba jak zwykle poczekać do kwietnia.

Polska | Mazury
Polska | Mazury (by J.BC)